دیده بان تجارت، قلب تجارت شما 09178295849

s
جستجو کردن
بستن این جعبه جستجو.
جستجو کردن
بستن این جعبه جستجو.

ارتباط با ما

989178295849+

اظهار کالاهای صادراتی در تمام گمرکات

اظهار کالاهای صادراتی در تمام گمرکات

صادرات کالا به معنای فروش و ارسال کالاها و محصولات از یک کشور به کشور دیگر است. فرایند صادرات کالا شامل تحقیق و انتخاب بازار هدف، بررسی و انتخاب مشتری خارجی، تهیه اسناد صادراتی، ترخیص کالا در کشور مبدا، حمل و نقل بین المللی و تحویل به مقصد می باشد. یکی از مراحل صادرات ثبت اظهارنامه است که پیچیدگی‌های خاص خودش را دارد. اظهار کالاهای صادراتی در تمام گمرکات کشور انجام می‌شود.

با توجه به پیچیدگی‌های مختلف این فرایند، تجار و صادرکنندگان باید دقت ویژه‌ای نسبت به اطلاعات مربوط به هر مرحله از صادرات داشته باشند تا از صحیح بودن هر مرحله اطمینان حاصل کنند و ریسک‌های احتمالی را کاهش دهند. پیچیدگی های صادراتی، مراحل صادرات کالا، اظهارنامه صادراتی و مواردی از این دست موجب شده تا شرکت‌های فعال در حوزۀ بازرگانی برای رفع این پیچیدگی‌ها وارد عمل شوند تا درنهایت این روند را تسهیل ببخشند.

مراحل فرایند صادرات کالا

فرایند صادرات کالا از مراحل مختلفی تشکیل شده که شامل موارد زیر می‌شود:

 1. پیدا کردن بازار هدف: در ابتدا، صادرکننده باید بازارهای خارجی مختلف را بررسی کند تا بهترین بازارهای مقصد برای کالاها و خدمات خود را انتخاب کند. این مرحله شامل بررسی نیازهای بازار، رقبا، قوانین و مقررات محلی و شرایط تجاری است.
 2. تدارک و تهیه کالا: برای صادرات، کالاها باید بسته‌بندی شده، آماده برای حمل و نقل و انبارداری باشند. در این مرحله استانداردهای بین‌المللی برای بسته‌بندی و برچسب‌گذاری نیز رعایت می‌شود.
 3. آماده‌سازی مدارک صادراتی: قبل از حمل و نقل کالا، مدارک مورد نیاز برای صادرات باید آماده شود. این مدارک می‌تواند شامل: فاکتور فروش، اظهارنامه صادراتی، گواهی مبدأ، بیمه‌نامه، و سایر مدارک قانونی و تجاری باشد. اظهار کالاهای صادراتی در تمام گمرکات کشور در این مرحله انجام می‌شود.
 4. گمرک و ترخیص کالا: در مقصد، کالاها باید از سوی گمرک مورد بررسی قرار گیرند و ترخیص شوند. این فرایند شامل پرداخت مالیات و عوارض گمرکی، بررسی اطلاعات مدارک صادراتی، و اجرای سایر مقررات گمرکی است.
 5. حمل و نقل بین‌المللی: انتخاب روش مناسب حمل و نقل بین المللی برای ارسال کالا به مقصد از اهمیت زیادی برخوردار است. استفاده از کشتی، هواپیما، قطار، یا وسایل نقلیه دیگر از جمله راه‌های ارسال کالا به سراسر جهان است.
 6. تسویه مالی: پس از ارسال کالا به مقصد و تایید ترخیص آن، مرحله تسویه مالی انجام می‌شود. دریافت پرداخت از طرف خریدار مقصد و یا استفاده از ابزارهای تسویه مالی بین‌المللی مانند اسناد دریافت و پرداخت، اعتبارات اسنادی، یا تسویه از طریق بانک‌های مختلف در این مرحله انجام می‌شود.

روند اظهار کالاهای صادراتی در تمام گمرکات

اظهار کالاهای صادراتی در تمام گمرکات

همانگونه که اشاره نمودیم طی فرایند صادرات کالا، آماده سازی مدارک و اسناد الزامی است. یکی از مهمترین مدارک، اظهارنامه صادراتی است. اظهار کالاهای صادراتی در تمام گمرکات وابسته به تکمیل اظهارنامه است. در اینجا به صورت جامع به این مفهوم می پردازیم:

اظهارنامه صادراتی چیست؟

اظهارنامه صادراتی یا “پته صادرات“، به سندی گفته می‌شود که صاحب کالا در آن مشخصات دقیق کالای خود را ثبت می‌کند. این سند اهمیت بسیاری در گمرکات مرزی دارد و موجب می‌شود که فرایند ترخیص کالا به طریقی آسان‌تر و کارآمدتر انجام شود.

اظهارنامه صادراتی  سندی است که توسط صادرکننده کالا یا خدمات در کشور مبدا صادر می‌شود و اطلاعاتی را درباره‌ی کالا یا خدمات، مبدا، مقصد، ارزش، تعداد و سایر مشخصات ضروری برای صادرات به مقصد نهایی، جمع‌آوری می‌کند. این اطلاعات شامل جزئیات فنی کالا، اطلاعات مربوط به صادرکننده، گیرنده، شرایط فروش، شرایط حمل و نقل، و مشخصات تجاری دیگر است. به طور خلاصه، اظهارنامه صادراتی به عنوان یک تعهد قانونی برای صاحب کالا عمل می‌کند که باید اطلاعات کاملی از بار خود را به گمرک ارائه دهد.

اظهارنامه صادراتی علاوه بر اینکه برای ادارات گمرکی کشور مبدا کالا لازم است، برای تایید قانونی فروش و حفاظت از حقوق صادرکننده و خریدار نیز اهمیت دارد. این سند معمولاً توسط یک شرکت صادرکننده یا نماینده آن تهیه می‌شود و می‌تواند به زبان محلی یا به زبان انگلیسی تنظیم شود، بسته به نیازهای کشور مقصد و شرایط قرارداد صادراتی برای ارائه این سند، صاحب کالا باید با اسناد و مدارک مرتبط با مشخصات کالا به همراه محموله، به مامور گمرک مراجعه کند.

یک نکته حیاتی که باید به آن توجه کنید، این است که در هنگام ورود یا خروج کالا، گمرک هیچ اطلاعاتی درباره آن ندارد و تمام این اطلاعات بر اساس گفته و اظهارنامه صاحب کالا ارائه می‌شوند. بنابراین، دقت و صحت اطلاعات مندرج در اسناد ارائه شده به گمرک امری حیاتی است تا فرایند ترخیص کالا به بهترین نحو انجام شود و از مشکلات احتمالی در مرزها پیشگیری شود. پس در زمان اظهار کالاهای صادراتی در تمام گمرکات به این موضوع توجه داشته باشید.

مراحل دریافت اظهارنامه صادراتی

اظهار کالاهای صادراتی در تمام گمرکات

برای دریافت اظهارنامه صادراتی، نیاز به دقت و طی کردن مراحل مشخصی دارید. ابتدا باید اطلاعات کامل کالا را وارد کنید. همچنین می‌توانید از خدمات شرکت‌های فورواردری بهره ببرید. اظهار کالاهای صادراتی در تمام گمرکات امری حساس است که باید در زمان انجام آن نهایت دقت را به کار بگیرید.

مهم است که تمامی اطلاعات کالا و ارزش دقیق آن به‌طور جزئی محاسبه و به گمرک ارائه شود. این فرایند می‌تواند به صورت اینترنتی یا حضوری انجام شود. برای این منظور باید مراحل زیر را طی کنید:

 1. وارد کردن اطلاعات کالا: ابتدا باید جزئیات کاملی از کالا، از جمله وزن، حجم و ارزش آن وارد کنید. می‌توانید این کار را به کمک شرکت‌های کارگزاری گمرکی انجام دهید.
 2. پذیرش اظهارنامه توسط گمرک: پس از وارد کردن اطلاعات، اظهارنامه باید توسط گمرک مورد پذیرش قرار گیرد. در صورت پذیرش، وارد مرحله بررسی و کنترل می‌شود.
 3. کنترل و بررسی توسط گمرک: مامور گمرک اطلاعات اظهارنامه را با کالا مطابقت می‌دهد و در صورت تایید، آن را امضا می‌کند.
 4. پرداخت هزینه‌های ترخیص: در این مرحله، شما باید هزینه‌های مربوط به ترخیص کالا را پرداخت کرده و قبض آن را به مامور گمرک تحویل دهید. در صورت تایید، اجازه ترخیص کالا صادر می‌شود.

نکته مهم درباره اظهار کالاهای صادراتی در تمام گمرکات

اظهار کالاهای صادراتی در تمام گمرکات

اگر اطلاعات مندرج در اظهارنامه با کالا مطابقت نداشته باشد و مامور گمرک متوجه شود که اطلاعات به عمد نادرست وارد شده‌اند، شما جریمه خواهید شد و باید هزینه بیشتری برای ترخیص کالا بپردازید.

ارزیابی اظهارنامه صادراتی

اظهارنامه صادراتی باید به طور کامل توسط گمرک بررسی و کنترل شود. کالایی که قصد صادرات آن را دارید، بر اساس اطلاعات اظهارنامه مطابقت داده می‌شود. در صورت تطبیق، فرآیند ترخیص کالا به آسانی انجام خواهد شد.

مهم‌ترین اطلاعات موجود در اظهارنامه صادراتی

در زمان اظهار کالاهای صادراتی در تمام گمرکات باید اطلاعات دقیقی مانند وزن، حجم و ارزش کالا را وارد کنید. همچنین اطلاعات سازمان صادرکننده بار نیز ذکر شود.

 • ارزش‌گذاری دقیق کالا: باید ارزش دقیق کالا را در اظهارنامه وارد کنید.
 • سازمان صادرکننده بار: اطلاعات کامل سازمان صادرکننده باید در اظهارنامه درج شود.

زمان دریافت اظهارنامه صادراتی

بهترین زمان برای دریافت اظهارنامه صادراتی، ابتدای شروع امور گمرکی است. هنگامی که کالا از مرز خارج می‌شود، باید برای دریافت این مدرک اقدام کنید.

پس از پر کردن اظهارنامه و ارائه آن به مامور گمرک و شروع فرایند ارزیابی و بررسی، امکان ویرایش و تغییر اطلاعات وجود ندارد. بنابراین، دقت کنید که اطلاعات را از همان ابتدا به درستی وارد کنید.

صادرات کالا تابع قوانین و مقررات پیچیده و اخذ مجوزات مهمی است که بیشتر تجار و بازرگانان تمایل دارند از طریق شرکتی معتبر این فرایندها را به انجام برسانند تا سهم خطا و مشکلات ترخیص به حداقل ممکن برسد لذا نقش شرکت‌های معتبر بین المللی حوزه صادرات و ترخیص کالا در این زمینه بسیار پررنگ است. شرکت دیده بان تجارت با سابقه‌ای طولانی در صادرات کالا و اخذ اسناد و مجوزات قانونی صادرات از جمله اظهارنامه صادراتی برای تسهیل این فرایند همراه شما خواهد بود.

اظهار کالاهای صادراتی در تمام گمرکات

تیم ما با تجربه‌ای گسترده در حوزه صادرات به بازارهای مختلف جهان، از جمله کشورهای همسایه نظیر: عراق، افغانستان، پاکستان، اروپا، چین، کشورهای حاشیه خلیج فارس، استرالیا، کانادا و کشورهای CIS، به‌عنوان یکی از پیشروهای این صنعت نقش بارزی را در تسهیل تجارت بین‌المللی ایفا می‌کند.

شرکت ما، با ارائه خدمات جامع و تخصصی در  گمرکات زیر تیم تخصصی ترخیص استقرار نموده است تا فرایند اخذ اسناد، اظهارنامه صادراتی، خدمات گمرکی و ترخیص کالا به بهترین شکل ممکن انجام پذیرد:

 • گمرک شهید رجایی
 • گمرک باهنر بندرعباس
 • گمرک بوشهر
 • گمرک منطقه ویژه اقتصادی و فرودگاه شیراز
 • گمرک شهریار
 • گمرک غرب و فرودگاه امام در تهران
 • گمرک بازرگان

از جمله این گمرکات به شمار می‌روند.

حوزه‌های فعالیت شرکت بازرگانی دیده‌بان تجارت

اظهار کالاهای صادراتی در تمام گمرکات

فعالیت‌های دیده‌بان تجارت در بازارهای هدف، علاوه بر اظهار کالاهای صادراتی در تمام گمرکات، عبارت‌اند از:

 • صادرات به کشورهای همسایه: با توجه به نزدیکی،مناسبات فرهنگی و تاریخچه همکاری زمینه‌های بسیار زیادی در مورد صادرات کالا به این کشورها وجود دارد. دیده بان تجارت با دارا بودن شعبه در کشور ترکیه و امارات اطلاعات بازار این کشورها (ترکیه،عراق،افغانستان،پاکستان،عمان و..) را در اختیار بازرگانان ایرانی قرار می دهد.
 • فعالیت در بازار چین: با توجه به اهمیت رو به رشد بازار چین، دیده بان تجارت با دارا بودن شعبه فعال در شانگهای، خدمات متنوعی ارائه می‌دهد که شامل تجزیه و تحلیل بازار، ارتباطات تجاری موثر، و مشاوره در زمینه صادرات محصولات به بازار چین می‌شود.
 • پشتیبانی از کشورهای CIS: با توجه به ارتباطات استراتژیک و دانش بازار، دیده بان تجارت به صادرکنندگان کمک می‌کند تا در بازارهای کشورهای اعضای CIS (مثل: روسیه، قزاقستان، گرجستان، ازبکستان و…) حضور داشته باشند و از فرصت‌های تجاری بهره‌مند شوند.
 • توسعه صادرات به کشورهای حاشیه خلیج فارس: با توجه به ارتباطات استراتژیک و فرهنگی، همچنین شعبه فعال در کشور امارات، دیده‌بان تجارت به شرکت‌ها در این منطقه کمک می‌کند تا به بازارهای منطقه خلیج فارس به صورت موثرتر نفوذ کنند.
 • صادرات به اروپا: ارائه خدمات استراتژیک و تحلیل بازار به کسب و کارها در فریندهای صادرات به بازارهای اروپایی از جمله تدارک و تهیه مدارک صادراتی، انتخاب روش‌های حمل و نقل مناسب و تسهیل ترخیص گمرکی از دیگر حوزه‌های فعالیت ماست.
 • حضور در بازارهای استرالیا و کانادا: با توجه به تجربه قوی در مدیریت زنجیره تأمین و تأمین خدمات حمل و نقل بین‌المللی، کسب و کارهایی که قصد صادرات به استرالیا و کانادا را دارند می‌توانند فرایندهای صادرات خود را با کمک تیم ما به بهترین شکل مدیریت کنند.

خدمات جامع شرکت دیده بان تجارت

اظهار کالاهای صادراتی در تمام گمرکات

به کمک تخصص و تجربه بیش از یک دهه در این صنعت، شرکت دیده‌بان تجارت به عنوان یک شریک قابل اعتماد در تسهیل تجارت بین‌المللی و تحقق استراتژی‌های صادراتی برای کسب و کارها شناخته می‌شود.

خدمات جامع شرکت دیده بان تجارت در حوزه بازرگانی خارجی علاوه بر اظهار کالاهای صادراتی در تمام گمرکات کشور شامل فرایندها و خدماتی است که از مرحله آماده‌سازی برای ورود به بازارهای بین‌المللی تا پشتیبانی بعد از صادرات را پوشش می‌دهد.

تحلیل بازار و تحقیقات بازار

ما با تکیه بر دانش گسترده‌ای که در زمینه بازارهای بین‌المللی داریم، به تجزیه و تحلیل بازارها می‌پردازیم و به کسب و کارها کمک می‌کنیم تا بازارهای هدف خود را شناسایی و ارزیابی کنند. این کار شامل: تحلیل رقبا، نیازهای بازار، و شناسایی فرصت‌های تجاری است.

مشاوره استراتژیک

با توجه به تحلیل بازار، شرکت دیده‌بان تجارت به کسب و کارها مشاوره استراتژیک ارائه می‌دهد. انتخاب بازارهای هدف، تدوین استراتژی‌های ورود به بازار و تعیین روش‌های بهینه فروش و بازاریابی از جمله این موارد هستند.

مدیریت زنجیره تامین

شرکت دیده‌بان تجارت به کسب و کارها کمک می‌کند تا زنجیره تأمین خود را بهبود بخشند و مدیریت کنند. تأمین کالا، بسته‌بندی، انتقال و انبارداری از جمله اقداماتی هستند که در زمینۀ بهبود زنجیره تأمین انجام می‌شود.

تدارک مدارک صادراتی

اظهار کالاهای صادراتی در تمام گمرکات

تیم ما به کسب و کارها کمک می‌کند تا تمام مدارک لازم برای صادرات را آماده کنند. فاکتور فروش، اظهارنامه صادراتی، گواهی‌نامه‌ها، بیمه‌نامه و سایر مدارک مورد نیاز برای تسهیل ترخیص کالا از جمله این مدارک هستند.

حمل و نقل بین‌المللی

شرکت دیده بان تجارت از طریق شرکت‌های حمل و نقل بین‌المللی معتبر، خدمات حمل و نقل کالا را ارائه می‌دهد. انتخاب روش مناسب حمل (کشتی، هواپیما، قطار و …)، ترتیب بارگیری و تخلیه و ردیابی ارسالی‌ها خدماتی هستند که در این حوزه ارائه می‌شود.

پشتیبانی گمرکی و قانونی

ما به کسب و کارها در امور گمرکی کمک می‌کنیم تا فرایندهای گمرکی را به درستی مدیریت کنند. انجام فرایندهای ترخیص گمرکی، پرداخت مالیات و عوارض و رسیدگی به مشکلات حقوقی مرتبط با صادرات از جمله این اقدامات هستند.

پشتیبانی پس از فروش

بعد از ارسال کالا به مقصد، شرکت دیده بان تجارت پشتیبانی لازم را ارائه می‌دهد تا مشکلات مرتبط با تحویل کالا، تسویه حساب و سایر موارد پس از فروش را حل کند. این مسئله به کسب و کارها امکان می‌دهد که به بهترین شکل ممکن در بازارهای بین‌المللی حضور یابند و فرایندهای صادرات خود را به بهترین نحو مدیریت کنند.

نتیجه‌گیری

یکی از مراحل مهم صادرات، اظهار کالای صادراتی است. اظهار کالاهای صادراتی در تمام گمرکات انجام می‌شود و مراحل خاص خودش را دارد. برای ثبت اظهارنامه به شکل صحیح و جلوگیری از بروز هرگونه مشکل در روند صادرات کالا بهتر است که از متخصصان حوزۀ بازرگانی در این زمینه مشورت بگیرید.

شرکت بازرگانی دیده بان تجارت با بیش از 10 سال سابقه در زمینۀ امور بازرگانی، صادرات، واردات و ترخیص کالا با در اختیار داشتن تیمی متخصص و متعهد در تمامی مراحل تجارت بین‌المللی و برون مرزی راهنما و مشاور شما تجار و بازرگانان گرامی است. جهت کسب اطلاعات بیشتر دربارۀ شرایط همکاری و دریافت مشاوره با شماره‌تلفن: 09178295849 تماس حاصل فرمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *