دیده بان تجارت، قلب تجارت شما 09178295849
جستجو کردن
بستن این جعبه جستجو.
جستجو کردن
بستن این جعبه جستجو.

ارتباط با ما

989178295849+

فهرست مطالب

ممنوعیت ترخیص آیفون 13

همزمان با ورود مدل های جدید گوشی های هوشمند به بازار اعلام خبر جدیدی در مورد آیفون، بازار سخت افزار را دچار تنش کرد. بر طبق جدیدترین بخشنامه ها، واردات تمام مدل های آیفون ممنوع است و این نوع کالا دیگر ترخیص نمی شود. با دیده بان تجارت همراه باشید تا در مورد جزئیات این بخشنامه و ممنوعیت ترخیص آیفون 13 بیشتر بدانید.

ممنوعیت واردات آیفون 13

رئیس انجمن واردکنندگان موبایل، تبلت و لوازم جانبی اعلام کرد که بنابر اعلام گمرک ایران، آیفون ۱۳ دیگر ترخیص نمی‌شود و واردات تمامی مدل‌های آیفون متوقف شده است.

به نقل از خبرگزاری‌های معتبر ایران اخیراً گمرک بخشنامه‌ای درباره سود بازرگانی تلفن همراه صادر کرده است که بند پنجم آن به برند اپل و گوشی‌های این کمپانی آمریکایی مرتبط است و توجه بسیاری از تجار و بازرگانان را جلب کرده است. در این بخشنامه ذکر شده که: “واردات تلفن همراه با برند Apple ممنوع اعلام شده و در صورت لغو ممنوعیت، سود بازرگانی آن ۹۶ درصد تعیین شده است.”

انتشار این بخشنامه، که در آن برای محصولات اپل در صورت رفع ممنوعیت، تعرفه تعیین شده بود، موجی از امیدواری نسبت به رفع ممنوعیت آیفون ایجاد کرد. حتی یک مقام صنفی اظهار داشت که احتمال آزادسازی واردات آیفون بسیار بالاست، اما تصمیم نهایی با کمیسیون اصل ۹۰ است. با این حال، به زودی تغییراتی رخ داد و قسمت مربوط به: “ممنوعیت واردات تلفن همراه با برند Apple” مورد توجه قرار گرفت که با واکنش و تکذیب سازمان توسعه تجارت مواجه شد.

باقری زمردی، مدیرکل دفتر مقررات صادرات و واردات سازمان توسعه تجارت در این باره گفت که واردات آیفون ۱۴ و ۱۵ همچنان ممنوع است اما مدل‌های قبلی آیفون ممنوعیتی برای ورود به کشور ندارند. او همچنین اعلام کرد که سود بازرگانی ۹۶ درصد شامل تمامی مدل‌های آیفون می‌شود.

با وجود تکذیب سازمان توسعه تجارت درباره ممنوعیت واردات آیفون ۱۳ و ۱۲، گمرک بر اساس بخشنامه‌ای که منتشر کرده، عمل کرده و اعلام نموده که واردات تمامی مدل‌های آیفون به کشور ممنوع است و در این زمینه هیچ‌گونه استثنایی وجود ندارد.

جزئیات ممنوعیت ترخیص آیفون 13

عبدالمهدی اسدی، رئیس انجمن واردکنندگان موبایل، تبلت و لوازم جانبی، در گفتگو با خبرنگاران رسانه‌های معتبر و خبرگزاری‌ها درباره بخشنامه جدید مرتبط با واردات گوشی‌های آیفون اظهار داشت: این بخشنامه بسیار مبهم و پر از تناقض است و مثل فیلم‌هایی با پایان باز می‌ماند؛ در حال حاضر تمامی فشار را بر دوش ما واردکنندگان گذاشته‌اند.

اسدی اضافه کرد: گمرک ایران اعلام کرده که آیفون ۱۳ نیز دیگر ترخیص نمی‌شود و واردات تمامی مدل‌های آیفون متوقف شده است. او توضیح داد: آخرین باری که با گمرک صحبت کردیم، چهارشنبه هفته گذشته بود که به ما اطلاع دادند از ۱۶ خرداد ماه اجازه واردات آیفون ۱۳ نیز داده نمی‌شود.

رئیس انجمن واردکنندگان موبایل، تبلت و لوازم جانبی همچنین افزود: امروز جلسه‌ای با سازمان توسعه تجارت داریم تا درباره این مسائل صحبت کنیم و وضعیت را روشن کنیم.

جزئیات این بخشنامه از زبان مسئولین

رئیس انجمن واردکنندگان موبایل، تبلت و لوازم جانبی اعلام کرد که بر اساس گزارش گمرک ایران، آیفون ۱۳ دیگر ترخیص نخواهد شد و واردات تمامی مدل‌های آیفون متوقف شده است.

به گزارش شهرآرانیوز، اخیراً گمرک بخشنامه‌ای در مورد سود بازرگانی تلفن همراه صادر کرده که بند پنجم آن به برند اپل اختصاص دارد و باعث ایجاد بحث و جدل‌های زیادی شده است. در این بخشنامه ذکر شده که “واردات تلفن همراه با برند Apple ممنوع اعلام شده و در صورت رفع این ممنوعیت توسط مراجع ذیصلاح، سود بازرگانی آن ۹۶ درصد تعیین می‌شود.”

انتشار این بخشنامه که تعرفه محصولات اپل در صورت لغو ممنوعیت مشخص شده بود، موجی از امیدواری برای رفع ممنوعیت آیفون ایجاد کرد. حتی یک مقام صنفی اعلام کرد که احتمال آزادسازی واردات آیفون بسیار بالا است، اما تصمیم نهایی با کمیسیون اصل ۹۰ است. با این حال، به زودی توجه‌ها به این قسمت از نامه جلب شد که “واردات تلفن همراه با برند Apple ممنوع اعلام شده” و این موضوع با واکنش و تکذیب سازمان توسعه تجارت روبرو شد.

قوانین مربوط به آیفون 14 و 15

باقری زمردی، مدیرکل دفتر مقررات صادرات و واردات سازمان توسعه تجارت، اظهار داشت که واردات آیفون ۱۴ و ۱۵ ممنوع است، اما مدل‌های قدیمی‌تر آیفون می‌توانند وارد کشور شوند. او همچنین بیان کرد که سود بازرگانی ۹۶ درصد برای تمامی مدل‌های آیفون اعمال می‌شود.

بر اساس اعلام سازمان توسعه تجارت، ممنوعیت واردات تنها شامل آیفون‌های ۱۴ و بعد از آن است و واردات مدل‌های دیگر این برند مشکلی ندارد.

به گزارش خبرنگار مهر، گمرک دیروز در بخشنامه‌ای اعلام کرد که واردات گوشی‌های تلفن همراه با برند اپل ممنوع است و در صورت لغو این ممنوعیت، تعرفه ۹۶ درصدی بر آنها اعمال خواهد شد.

برخی رسانه‌ها گزارش داده‌اند که تمامی مدل‌های آیفون مشمول این ممنوعیت هستند، اما سازمان توسعه تجارت به خبرگزاری مهر اعلام کرد که ممنوعیت واردات تنها شامل مدل‌های آیفون ۱۴ و بعد از آن است و واردات آیفون‌های ۱۲ و ۱۳ بدون مشکل انجام می‌شود.

تنها تغییر ایجاد شده این است که سود بازرگانی ۹۶ درصد برای همه مدل‌های آیفون در نظر گرفته شده است. با وجود ابهامات زیاد در این مورد هنوز جزئیات دقیقی در خصوص این بخشنامه منتشر نشده است.

جمع‌بندی

با ابلاغ بخشنامه‌های جدید در خصوص واردات گوشی‌های آمریکایی آیفون واردات این اقلام از این پس ممنوع اعلام شده است و بدون شک این مسئله بازار گوشی های موبایل داخل کشور را دچار نوسانات بسیاری خواهد کرد. بازرگانان و تجار با در نظر گرفتن شرایط جدید اعلامی از سوی دولت باید سیاست های خود را در خصوص واردات این نوع کالا تغییر بدهند. سوال اساسی که در این زمینه مطرح می شود این است که آیا این یک وضعیت موقتی است یا اینکه در آینده شرایط به کلی تغییر خواهد کرد؟ پاسخ این پرسش در گرو گذشت زمان است.

شرکت بازرگانی بین المللی دیده بان تجارت با بیش از 10 سال سابقه در حوزه تجارت و بازرگانی کلیه امور صادرات کالا، واردات کالا، انتقال ارز، ثبت سفارش خارجی، ترخیص کالا، حمل و نقل بین الملل و خدمات مرتبط با این حوزه را به شما بازرگانان و تجار عزیز ارائه می کند. جهت کسب اطلاعات بیشتر و دریافت مشاوره از طریق شماره تلفن: 09178295849 با ما در تماس باشید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *